داغ ترین ها
  • ایران
  • 1400/7/26
  • آخرین به‌روزرسانی 21:55
تربیت کودک
تربیت کودک به روش تبتی ها
بزرگ ترین مسئولیتی هست که هرکسی میتونه داشته باشه تربیت فرزندانش هست. در حالی که هزاران کتاب برای فرزند پروری وجود داره واقعا میتونه سردرگم کننده باشه. به خاطر این که هر کدوم روش های کاملا متفاوتی رو دارن ارائه میدن. شاید وقتش شده که به تبتی ها رجوع کنیم اون ها از سیستم چهار مرحله ای تبعیت می کنن تا فرزندانشون رو انسان هایی مسئولیت پذیر، خودکفا و محترم بسازن.

با مقاله (4 مرحله رشد و تربیت کودک در آموزه های تبتی) در خدمت شما هستیم.

مرحله اول با تولد بچه تون شروع میشه

تا وقتی 5 سالشون بشه ادامه پیدا می کنه. این بخش خیلی مهمی از تربیت کودک هست. وقتی هست که اونها هر چیزی رو که می بینن یا می شنون نقش خیلی مهمی رو تو زندگی شون بازی می کنه و شخصیتشون رو شکل میده و میتونه تا آخر عمرشون تو ناخودآگاهشون بمونه.

با این حرف آشنا هستید که می گه همه مشکلات یه نفر از بچگیش سرچشمه می گیره. دقیقا سیستم تبتی با مطرح کردن این مطلب پیشنهاد می کنه که در طی این دوران والدین باید با بچه هاشون مثل یه شاه و ملکه کوچولو برخورد کنن و نباید چیزی رو ممنوع کنن و یا بچه ها رو تنبیه کنن. معمولا تو این سن بچه ها در مورد هرچیزی تو اطرافشون به شدت کنجکاو هستن. اونا از شگفتی پر هستن و آماده هستن تا دنیای اطرافشون رو بگردن و رشد کنن، اما هیچ تجربه ای ندارن که ازش درس بگیرن و هنوز نمی تونن تصمیم های منطقی بگیرن.

 اگه کار اشتباه یا خطرناکی بکنن نباید نگاه کنید یا بر مبنای ترستون عمل کنید و سعی کنید که توجهشون رو به یه چیز دیگه جلب کنید.

احساسات تو این سن بهترین زبانی هست که درک می کنن و نقش مهمی در تربیت کودک دارن. برخوردهایی از این نوع میتونه به بچه هاتون یاد بده که به خودشون احترام بذارن

بدون این که تبدیل به بچه های مغرور و بی ادبی بشن باید بدونن این اجازه رو دارن که استثنایی و اصیل باشن ، رشد کنن و هیچ کسی نمی تونه این حق رو ازشون بگیره.

اشتباهی که خیلی از والدین می کنن اینه که خیلی از بچه شون محافظت می کنن و به خاطر ترس خودشون از هرکاری ممنوع شون می کنن، که این باعث میشه تیزهوشی بچه ها سرکوب بشه و بهشون یاد میده که دنبال کنن بدون فکر کردن، به اضافه این که تو کل عمرت یه بار بچه هستی و از یادتون نره که این زمان برای بچه تون دیگه تکرار نمیشه.

اجازه بدین دنیا رو با قاعده و قانون خودشون کشف کنن ، رشد کنن و شما فقط باید وقتی که بهتون نیاز دارن اونجا باشید.

وقتی فرزندتون 5 سالش شد

نشون میده که مرحله دوم شروع شده و پنج سال دیگه تو مسیر برای رسیدن به تولد ده سالگیش باید طی کنید.

تو این مرحله  از آموزش طوری برخورد کنید که انگار برده هستن (گویا مردم تبت طرفدار متضاد بودن هستن).

البته برده در اینجا تو معنای واقعی خودش نیست کار دیوانه واری نکنید رفتار بی رحمانه هم لازم نیست.

تو این مرحله از زندگی بچه هوش و فکر منطقی شون داره رشد می کنه و ریشه های بنیادی شخصیت آینده شون داره شکل می گیره و تربیت کودک وارد مرحله جدیدی میشه.

 الان وقتش هست که برای کوچولتون هدف گذاری کنید و هدایتشون کنید برای داشتن دست آورد و بهشون عواقب هدف نداشتن رو یاد بدین. البته این هدف ها باید مناسب سنشون باشه پس انتظار نداشته باشین غیر ممکن رو بکنن و یا کاری کنید که شکست بخورن چون بچه هستن.

اما وظایفی که مناسب بچه باشه بهشون یاد میده که مسئول کارهای خودشون باشن و از دادن کلی ماموریت بهشون تو این دوران نترسید تا وقتی که می تونن از پسش بربیان و آماده یاد گرفتن هستن.

اگه سوالی دارن یا تقلا می کنن بهشون یاد بدین که چطور میشه انجامش داد اما هیچ وقت براشون انجام ندین. این بهتون کمک می کنه که یه شخصیت مستقل و با مسئولیت تربیت کنید و این ویژگی ای هست که قطعا به عنوان افراد بالغ آینده لازمشون میشه.

اگه والدین در طی این دوران از پادشاه به برده جابه جا نشن بچه هاشون کودک  می مونن و آدمی پرمدعا و بی مسئولیتی میشن و باز تربیت کودک با اخلال مواجه میشه.

شما فقط نمی تونیدبه فرزندانتون بهشون رفاه بدین و بی خیال سخت کوشی شون بشید، این فاز خیلی مهمه چون همه چیز رو متعادل می کنه.

خب بچه تون وارد پانزده سالگی شده

شما با اتمام مرحله بردگی رسیدید برای پنج سال آینده که فرزندتون ۱۵ ساله میشه وارد فاز سوم سبک تبتی می شیدو مرحله بعدی در تربیت کودک.

الان زمانی هست که رشد فرزندانتون به مراحل پایانی رسیده و با فرزندتون به عنوان هم تراز برخورد می کنید و تو این سن اون ها به شما عنوان یه دوست قابل اعتماد نیاز دارن اونا می فهمن که شما تجربه زندگی و علم بیشتری دارید. اون ها به شما نیاز دارن تا وقتی نیاز به مشورت دارن به شما مراجعه کنن و بتون بگن که چی تو ذهنشون می گذره. بچه ها تو این سن شروع می کنن که شخصیت خودشون رو شکل بدن و نظرها و ذائقه خودشون رو داشته باشن و می خوان که اونا رو با شما به اشتراک بذارن.

هیچ وقت شخصیت و نظرهاشون رو قضاوت نکنید، این کار فقط باعث میشه از شما فاصله بگیرن، اگه مرتب در مورد هر حرف و کاری که می کنن قضاوت کنید دیگه بهتون چیزی نمی گه و سعی می کنه از سخنرانی های طولانی تون و تهمت های بی پایانتون فاصله بگیره.

به جاش باهاشون دوستی رو بسازید حتی می تونید نقش هاتون رو باهاشون عوض کنید و ازشون راهنمای بخواید. این تشویق می کنه به استقلالشون و داشتن تفکر مستقل انتقادی و حتی اعتماد به نفس. این احساس خوبی میده که یکی اونقدر بهت اعتماد داره که برای کمک بهت رجوع کنه. اگه اونا رو تو زندگی خودتون درگیر بکنید و احساسات واقعی خودتون رو باهاشون اشتراک بذارید اونا هم برای شما این کار رو می کنن.

خودتون رو تو اون سن به یاد بیارین و همه اون اشتباهاتی که  برای باحال بودن و پذیرفته شدن کردین و به این خاطر تنبیه شون نکنید .تنها بهشون راهنمایی صادقانه بدین و توضیح بدین که چرا تصمیم شون درست نبود.

 چه اشتباهی اکثر والدین دوران نوجوانی می کنن اونا سعی می کنن قاضی هیئت منصفه و جلاد باشن. اونها داد و  فریاد میزنن و کودکانشون رو به خاطر اشتباهاتشون یا انتخاب های عجیب غریب فشنه شون سردرگم می کنن.

اگه نوجوانتون مرتبا با قوانین سخت و ممنوعه ها مواجه هست، اون ها می خوان که کاملا برعکسش رو انجام بدم و ضد حال بزنن به والدینشون. همچین طرز فکرهایی براشون موقعیت های خطرناکی ایجاد می کنه.

اگه زیادی ازشون محافظت می کنید نذارید که پرنده کوچولوتون پرواز کنه بدون اعتماد به نفس بزرگ میشن و به دیگران وابسته میشنو شما در تربیت کودک دچار اشتباه می شید.

هرچند سخت به نظر میاد اما باید بچه هاتون این فرصت رو بدین که تصمیم های خودشون رو بگیرن و اگه این تصمیم ها  آخر سر اشتباه از آب دراومدن ازش درس می گیرن و تجربه مهم زندگی به دست میارن و رشد می کنن همونطور که شما کردید .

4 مرحله رشد و تربیت کودک در آموزه های تبتی

و در آخر وقتی زمان تولد پانزده سالگی فرزندتون میشه

شما وارد چهارمین و آخرین مرحله تربیت کودک  و رشد می شید. تا الان شخصیت فرزند شما تقریبا شکل گرفته و زمانش رسیده که بهشون به عنوان یه شخصیت احترام بذارید. شما می تونید راهنمایی بکنید اما برای یاد دادن یکم دیره و در این زمان هست که شما میوه های تلاش های پانزده سالتون رو می ببینید.

فرزندتون مستقل، متکی به خود و نسبت به شما و دیگران با ادب خواهد بود، اما اینو از یاد نبرین که که باید دوستشون باقی بمونید این کار باعث میشه رابطه تون محکم تر بشه

لطفا برامون کامنت بذارید.
ارائه شده توسط اسباب بازی وگا و گروه وگا

وگا پنجمین ستاره پر نور آسمانمون هست

به اشتراک گذاری این مطلب!

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه