داغ ترین ها
  • ایران
  • 1401/2/27
  • آخرین به‌روزرسانی 22:17
والدین
کودکان و آینده کاری

#بخوانید

سخنی با شما والدین عزیز

تازگی های کتابی از خانم میشل اوباما به چاپ رسیده است که از قضا طرفداران بی شماری هم دارد چه در ایران و چه در خارج از کشور. چنانچه شاهد هستیم؛ این کتاب در کشور مبدا جز پرفروش ترین کتاب های سال و در ایران به چاپ بیست و پنجم رسیده است. در ابتدای کتاب متنی را میخوانیم که شاید اکنون برای ما، والدینی که هنوز کودکانمان در سن رشد هستند بسیار تامل برانگیز باشد.

بخشی از نوشته: "زمانی که تنها یک کودک بودم، آرزوهایم ساده بود. سگی می خواستم. خانه ای می خواستم که در آن پلکانی باشد؛ خانه ای دو طبقه برای یک خانواده. بنا به دلایلی، استیشنی چهاردر را به بیوکی دودر که باعث غرور و شادی پدرم بود، ترجیح می دادم. عادت داشتم به همه بگویم وقتی بزرگ شدم می خواهم متخصص اطفال بشوم. چرا؟ چون با بچه ها بودن را دوست داشتم و خیلی زود فهمیدم که این جواب خوشایندی برای بزرگترها است. اوه، یه دکتر! چه انتخاب خوبی! آن روزها، موهایم را دم اسبی می بستم. برایم اصلا" اهمیت نداشت که با برادرم ارباب وار رفتار می کردم؛ در منزل و در مدرسه، اوضاع همیشه به همین صورت بود. جاه طلب بودم؛ هرچند دقیقا" نمیدانستم به دنبال چه چیزی هستم. اما امروز فهمیده ام یکی از بیهوده ترین سوالاتی که هر شخصی می تواند از یک کودک بپرسد این است که وقتی بزرگ شدی می خواهی چه کاره شوی؟ گوئی بزرگ شدن محدود است. گوئی در نقطه ای خاص از آن، باید به چیزی تبدیل شوی و این نقطه پایان کار است."

اگر هنوز متقاعد نشده اید که این یک متن تامل برانگیز است دوباره آن را بخوانید.

منظورم از این نوشته این نیست که کودکانتان را به حال خود رها کنید که در آینده ای نامعلوم بدون هدف و بیهوده قدم بگذارند اما قرار هم نیست خواسته های ما را نیز مستجاب کنند. بیایید به این باور برسیم که هر کدام از آن ها شخصیت مستقل به خود را دارند؛ جدا از ما ( پدر و مادر ). اجازه دهیم با آسودگی خاطر (به دور از اینکه قرار است کاری برای ما انجام دهند که دوستش ندارند و صرقا" برای تایید و پاداشی از طرف ما آن کار را انجام می دهند) مسیری را که برای آن ساخته شده اند طی کنند.

در کنار کودکانمان باشیم. خود واقعی او را بشناسیم. استعداد هایش را کشف و تقویت کنیم و اورا برای آینده ای که صرفا" برای خود اوست و موجب رضایت و آرامش روان او خواهد شد سوق دهیم.

مطمئن باشید اینگونه برای ما پرافتخارتر خواهند بود.

لطفا برامون کامنت بذارید.
ارائه شده توسط اسباب بازی وگا و گروه وگا

وگا پنجمین ستاره پر نور آسمانمون هست

به اشتراک گذاری این مطلب!

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه